Menü Kapat

Çankırı kaya tuzu

ÇANKIRI KAYA TUZU

Çankırı kristal kaya tuzuÇankırı tuzu üzerine pek çok araştırma yapılan ve insan sağlığı için gerekli olan çeşitli mineralleri eser miktarda içerisinde bulunduran bir kristal kaya tuzu çeşididir. Çankırı tuzu, Çankırı’da yer alan Çankırı kaya tuzu mağaralarından çıkmaktadır. Çankırı kaya tuzu diğer birçok tuzlara göre yüksek saflıktadır yani ağır metal içermemektedir.

Çankırı kristal kaya tuzu ile ilgili araştırmalar yapan Prof. Dr. Hanım Halilova, Çankırı kaya tuzu ile ilgili araştırmasında “Araştırma sonucuna göre himalaya tuzu demir elementini fazlaca içermektedir” demiştir.

Çankırı kaya tuzunun tuz olarak nitelendirilmesi doğru değildir. Çünkü tuz ifadesi daha çok sofra tuzu için kullanılan bir tabirdir. Çankırı tuzu, Halit minerali olarak tanımlayabileceğimiz ve insan vücudu için gerekli olan bazı mineralleri dengeli şekilde içeren yüksek saflıkta kristal kaya tuzu çeşididir. Bu minerallere sadece biz değil tüm canlılar ihtiyaç duymaktadır. Mesela inek, koyun, keçi gibi hayvan sahipleri; “hayvan tuzu “ adı altında hayvanlarına yalatmak için doğal kaya tuzu satın almaktadır. Bu uygulama dünyanın pek çok ülkesinde görülmektedir. Kaya tuzu ile ilgili birçok konuşma yapan Prof.Dr. Canan Karatay, özellikle çam ve zeytin ağaçlarının uzun ömürlü olmasını üzerinde yer aldığı doğal kaya tuzuna dayandırmaktadır. Bu ağaçların asırlardır yaşadığı hepimizin malumudur.

Çankırı sofrada öğütme tuzuMineral kaynağı ve yüksek saflıkta ki Çankırı kristal kaya tuzu, rafine edilmiş sofra tuzu ile karıştırılmamalıdır. Sofra tuzu, sadece sodyum klorür (NaCI) içermektedir. Ancak Çankırı tuzunda eser miktarda mineraller yer almaktadır ve yüksek saflığa sahiptir. Rafine edilmiş tuzlar akışkanlığın sağlanabilmesi için kimyasal bazı maddeler içermektedir.

Bahsetmiş olduğumuz tuz, herhangi bir katkı maddesi içermemektedir. Öte yandan tuz mağaraları olarak nitelendirilen yer altında ki kapalı alanlardan çıktığı için çevresel kirlenmeye maruz kalmamıştır. Sanıldığının aksine tuz tarihsel olarak ele alındığında çok değerli görülmüştür, mübadele aracı olarak kullanılmıştır hatta “Beyaz Altın” gibi tanımlamalar yapılmıştır.

Kristal Kaya Tuzu
Çankırı Kaya Tuzu Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Çeşitli sağlık sorunlarını önlediği bilinmektedir.
Daha zinde-enerjik olmamızı sağlar.
Hayati öneme sahip organlarımıza ve hücrelerimize çokça stres yüklenmesinin önüne geçer.
Vücudumuz için gerekli olan birçok minerali eser miktarda içerir.
Yiyeceklerin korunmasını sağlar.
Akne ve sivilcelerin azalmasında etkili olduğu bilinmektedir.


Çankırı Tuzu Nasıl Kullanılır?

Gıda olarak sofra tuzları kullanılabilir. Ancak kristal tuzun minerallerini korumak için yemek pişirme öncesinde değil sonrasında kullanılmasını tavsiye ederiz.

Çankırı kaya tuzu kategorisinde toz halde sofralık Çankırı tuzu, granül halde sofrada öğütme tuzu, parçalar halinde parça kaya tuzu, saf kristal halde bulunan sole tuz çeşitlerini ve yeni ürünlerimiz arasında yer alan Çankırı tuzlu çeşnileri toptan ve perakende olarak en uygun fiyatlarda satın alabilirsiniz ya da online sipariş oluşturabilirsiniz.